Zmiana waluty kredytu

Okazuje się, że wiele osób obecnie decyduje się na zmianę waluty kredytu. Banki dają nam możliwość przewalutowania. Jednak często taka decyzja jest podejmowana zbyt pochopnie. Wiąże się to z brakiem doświadczenia i wiedzy, kończy się wysokimi opłatami. Czy więc zmiana waluty kredytu będzie opłacalna?

Każdy musi sam zdecydować czy taka zmiana dla nas będzie opłacalna. Zanim zdecydujemy się na taką opcję trzeba analizować każdą proponowaną nam ofertę, by nie ponosić niepotrzebnych kosztów. Trzeba zwracać uwagę także na prowizję jakie są przez banki pobierane. Warto zastanowić się czy nam to będzie potrzebne.

Przewalutowanie kredytu…

 10 000 zł od ręki !!!!


Przewalutowanie to po prostu zmiana waluty kredytu jaki będziemy spłacać. Przewalutowanie dokonuje się w ramach pisemnego wniosku kredytobiorcy. Wniosek ten przyjmuje formę aneksu do umowy kredytowej. Musimy pamiętać, że za takie udogodnienia płacimy prowizję do banku. jej wysokość będzie liczona według określonej taryfy i opłat danego banku. Zmiana waluty nie jest decyzją, której nie da się odwołać,. W trakcie trwania kredytu zawsze będzie można zmieniać walutę. Wiele osób decyduje się pochopnie na taką zmianę i potem okazuje się, że ktoś nie jest w stanie poradzić sobie z realizacją zobowiązania.

Czy zmiana waluty kredytu jest opłacalna?

Przewalutowanie będzie się wiązać z kosztami, dlatego trzeba się zastanowić czy będziemy w stanie pokryć te koszty jakie się pojawią między innymi takie związane z prowizją. Duża część banków rezygnuje z opłat, jeśli przewalutowanie dotyczy zmiany z obcej waluty na polską. Jeśli chodzi o kredyty walutowe największym kosztem będzie spread a więc różnica między kursem kupna waluty a kursem sprzedaży.

Przewalutowanie może mieć różną formę i uzależnione będzie od wielu różnych czynników. Trzeba przede wszystkim rozważyć sobie jak w danej sytuacji to przewalutowanie będzie się sprawdzać i czy rzeczywiście będzie miało sens. Ta podstawowa kwestia związana jest z tym jak wygląda kurs waluty i czy koszty prowizji nie będą dla nas zbyt wysokie. Wiele osób kieruje się informacjami rynkowymi, które nie będą sprawdzone a to sprawi, że dokonujemy przewalutowania błędnie i potem okazuje się, że koszty są wyższe niż można się tego było spodziewać. Przewalutowanie będzie warte uwagi jedynie w momencie, gdy spadać będzie wartość waluty obcej, natomiast rosnąca będzie wartość waluty polskiej. Trzeba więc rozważyć jak to wygląda w naszej sytuacji i czy rzeczywiście przewalutowanie kredytu przyniesie nam zysk czy spowoduje stratę.

Zobacz również

Komentarze (0)

Zostaw komentarz
Kontakt

E-mail: kontakt@kredytyt.pl

Witaj w świecie finansów i kredytów!

Jeżeli chcesz poszerzyć swoją wiedzę na temat kredytów hipotecznych, kredytów oraz zostać finansowym ekspertem  -dobrze trafiłeś

wspieramy serwis: bmserwis.pl