Obligacje czy lokaty - porównanie instrumentów finansowych

Jeśli dysponujemy wolnym kapitałem naturalnym wydaje się to, że zaczynamy zastanawiać się nad tym, jakie kroki powinny być przez nas podjęte, jeśli zależy nam na jego pomnożeniu. Możemy więc inwestować w akcje przykładowo na warszawskiej giełdzie, a także na giełdach w innych państwach, choć jednak takie rozwiązanie jest szansą na imponującą stopę zwrotu, wiąże się również z ryzykiem utraty środków, jakie zdecydowaliśmy się przekazać na tak zdefiniowany cel.

Jeśli więc zależy nam na sposobie pomnażania oszczędności, który jest naprawdę bezpieczny, w centrum naszego zainteresowania powinny się znaleźć przede wszystkim lokaty oraz obligacje. W tym miejscu jednak pojawia się konieczność postawienia sobie pytanie o to, która z opcji w większym stopniu może się okazać opłacalna.

Teoretycznie, nie stoimy wcale przed trudnym zadaniem. Oba rozwiązania są bezpieczne i oba gwarantują nam zysk. Niestety, różnic jest znacznie więcej niż mogłoby się to nam wydawać, warto więc wspomnieć choćby o dostępności obu rozwiązań oraz o okresie inwestowania w nie. 

Jeśli dokonamy analizy dostępnych obecnie lokat bankowych, z pewnością dostrzeżemy, że te krótkim i średnim okresem działania nie mogą nam imponować, oprocentowanie nie przekracza bowiem w ich przypadku 2,6 procent w skali roku. Nieco inaczej przedstawia się sytuacja wówczas, gdy zaczynamy się interesować oprocentowaniem obligacji skarbowych. Te może wynosić od 3 do nawet 4 procent w skali roku. Czy jednak oznacza to, że w każdym przypadku właśnie obligacje są rozwiązaniami, które powinny nas zainteresować? 

Jeśli myślimy o lokacie terminowej, powinniśmy zwracać uwagę nie tylko na to, że nałożone jest na nią niższe oprocentowanie. Nie mniej istotne jest i to, że propozycje poszczególnych banków różnią się między sobą, a znalezienie rozwiązań nieoczekiwanie korzystnych nie jest wcale aż tak trudne. Jeśli decydujemy się na założenie lokaty, natychmiast znamy też parametry depozytu. Dysponujemy wiedzą na temat tego, w jakim stopniu pomnożony zostanie kapitał, na którego pomnożenie zdecydowaliśmy się. Nie musimy też obawiać, że nawet rezygnując z lokaty przed terminem nie stracimy środków, jakie na niej zdeponowaliśmy.

Lokaty bankowe są też rozwiązaniami, w przypadku których można mówić o atucie bezpieczeństwa. Są one objęte gwarancjami Bankowego Funduszu Gwarancyjnego, zgromadzone na nich pieniądze trafią więc do nas nawet wówczas, gdy bank upadnie. Obligacje mają nieco inny status, są więc papierami wartościowymi emitowanymi przez rząd, a tym samym udzielamy pożyczki nie bankowi, ale Ministrowi Finansów.

Zobacz również

Komentarze (0)

Zostaw komentarz
Kontakt

E-mail: kontakt@kredytyt.pl

Witaj w świecie finansów i kredytów!

Jeżeli chcesz poszerzyć swoją wiedzę na temat kredytów hipotecznych, kredytów oraz zostać finansowym ekspertem  -dobrze trafiłeś

wspieramy serwis: bmserwis.pl