Lokaty na różny okres i kwestie bezpieczeństwa pieniędzy

 

Wszyscy wiemy, że lokaty można zakładać na bardzo różne okresy czasu i od nas samych zależy na jaki termin się zdecydujemy. Najczęściej dzielimy je na lokaty trwające do jednego roku i na lokaty dłuższe, trwające nawet dziesięć lat. Lokaty krótkie zazwyczaj nie mają zbyt wysokiego oprocentowania.

Lokata a czas trwania


Im dłuższy czas trwania lokaty, tym więcej bank jest nam skłonny zaproponować odsetek. Długi czas lokaty to zazwyczaj jednak poważne ryzyko utraty odsetek. Jeśli bowiem odnawiamy naszą lokatę co kwartał, stracimy jedynie odsetki z ostatniego kwartału, jeśli zdecydujemy się na zerwanie umowy lokaty. Jeśli będziemy mieli lokatę dwuletnią i zerwiemy ją po roku, może się okazać, że za ten rok nie dostaniemy żadnych odsetek, chociaż oczywiście takie sytuacje są już dzisiaj praktycznie nie zdarzają i zawsze jakieś odsetki się pojawiają. Mimo wszystko, na pewno będzie to dla nas niekorzystna sytuacja i musimy poważnie przemyśleć, czy dłuższa lokata jest naprawdę dla nas lepsza.

Lokata a bezpieczeństwo

Musimy być świadomi, że nasze pieniądze nie są tak do końca bezpieczne nigdzie, bo nawet jeśli ich nam ktoś nie ukradnie i nie zainwestujemy ich ze stratą, podbierać je nam będzie cały czas inflacja, czyli proces wzrostu cen z czasem. 100 złotych dzisiaj jest więcej warte niż 100 złotych w przyszłym roku. Lokaty bankowe w dzisiejszych czasach na pewno nie są jakąś wielką żyłą złota, ale każda z nich daje nam gwarancję, że przynajmniej nie stracimy naszych pieniędzy w ten powolny i trudny do zauważenia sposób.

Co więcej, lokaty są także całkowicie bezpieczną inwestycja pod względem zabezpieczenia kapitału. Giełda zwykle daje zarobić wyraźnie więcej, ale wiąże się to z możliwością straty części, a nawet wszystkich pieniędzy. W przypadku lokat bankowych całe ryzyko spoczywa na banku. My dajemy mu nasze pieniądze na określony czas, a na koniec mamy pełne prawo do uzyskania wszystkich naszych pieniędzy wraz z umówionymi odsetkami. Nie ma przebacz, nie ma wymówek. Pieniądze są nasze i nawet jeśli bank zbankrutuje, nasze pieniądze otrzymamy od jego ubezpieczyciela. Przez cały okres trwania lokaty można zapomnieć, że ona w ogóle istnieje. Wszystkim zajmuje się bank, a my może spać spokojnie. Nie jest wymagane od nas żadne działanie.

Zobacz również

Komentarze (0)

Zostaw komentarz
Kontakt

E-mail: kontakt@kredytyt.pl

Witaj w świecie finansów i kredytów!

Jeżeli chcesz poszerzyć swoją wiedzę na temat kredytów hipotecznych, kredytów oraz zostać finansowym ekspertem  -dobrze trafiłeś

wspieramy serwis: bmserwis.pl