Depozyt bankowy, popularnie nazywany lokatą, polega a umieszczeniu pewnej kwoty pieniędzy na koncie po to, by po ustalonym czasie zyskać odsetki. Istnieje jednak wiele różnych typów lokat. Warto orientować się choć pokrótce w ich charakterystyce oraz przeznaczeniu, by móc wybrać najkorzystniejszą dla siebie – a zależy to od wielu czynników, takich jak posiadana kwota oraz czas, który chce się przeznaczyć na całą tę operację. Czym się od siebie różnią lokaty i którą najlepiej będzie wybrać?
Lokaty terminowe
To rodzaj umowy zawieranej na pewien określony czas, dłuższy lub krótszy. A mocy tej umowy klient wpłaca pewną kwotę na specjalne konto, a bank przez pewien czas dysponuje nią (na przykład udzielając kredytów), by po tym czasie zwrócić z odsetkami. Umowa nie jest nierozerwalna – zwykle, gdy potrzeba jest nagła i wyjątkowa, można przerwać okres lokowania pieniędzy. Trzeba się jednak liczyć z utratą zgromadzonych do tej pory odsetek.
Lokaty rentierskie
Na taką lokatę wpłaca się pieniądze na okres minimum roku. Odsetki są wypłacane na konto, regularnie co miesiąc, a oprocentowanie jest dość wysokie. Choć ten produkt bankowy jest bardzo opłacalny i dochodowy, może sobie na niego pozwolić niewiele osób – kwota, jaką trzeba zainwestować, musi być naprawdę wysoka.
Lokaty jednodniowe
To bardzo specyficzny typ lokaty, opłacalny szczególnie dla bardzo wysokich kwot. Bank pobiera z konta pieniądze wieczorem jednego dnia, by zwrócić je następnego dnia. Takie lokaty opłacają się jedynie w bardzo szczególnych przypadkach i niewiele banków posiada je w swojej ofercie – także dlatego, że niewielu klientów posiada takie środki, by ten typ lokaty im się opłacał.
Lokaty overnight
Bank zakłada ją na zlecenie klienta, a okres zatrzymania środków ponad określony na koncie limit wynosi jedną noc. To oferta szczególnie dla przedsiębiorstw, które mogą ustalić na swoich kontach pewną sumę. Wszystko powyżej tej sumy będzie na ich polecenie deponowane na lokatach overnight.
Lokaty call
Zakłada się ją zwykle bezterminowo, czyli do momentu wypowiedzenia umowy przez klienta. Minimalna kwota, jaką trzeba zainwestować, wynosi dziesięć tysięcy złotych, a lokata powinna być założona na co najmniej dwa dni. Kiedy klient zrywa umowę, otrzymuje całe wpłacone środki oraz odsetki.
Lokaty walutowe
Najczęściej dotyczy franków szwajcarskich, ale też euro, funtów, dolarów. Oprocentowanie jest niewielkie, jednak ze względu na obcą walutę zyski mogą być zadowalające. Dlatego niektórzy klienci decydują się na takie terminowe depozyty w obcych walutach.
Lokaty progresywne
Specyfiką tej lokaty jest to, że jej oprocentowanie rośnie wraz z długością trwania. Może to być wzrost na przykład o 1% miesięcznie. Umowy można zrywać w dowolnej chwili bez utraty odsetek, jednak im dłużej pieniądze przebywają na lokacie, tym więcej się zarabia.
Polecamy
Najnowsze
Samochody poleasingowe: Jakie są zalety i wady?
W dzisiejszych czasach coraz więcej osób decyduje się na zakup używanego samochodu poleasingowego. Jest to dobry sposób na zaoszczędzenie... [...]
Komentarze (0)