Jak wybrać korzystny kredyt mieszkaniowy?

Brak doświadczenia w operacjach finansowych może sprawić, że wybór kredytu będzie trudny. Mnogość propozycji i opcji potrafi zamieszać w głowie tak, że nie wiadomo, na co zwracać uwagę – na oprocentowanie, prowizję, sytuację na rynku? Podczas pierwszego spotkania z kredytem hipotecznym zbiór prostych, podstawowych rad może okazać się bezcenny.

Kredyt mieszkaniowy - jak wybrać, by było najtaniej?

Pierwszym krokiem powinno być porównanie oprocentowania w różnych bankach. Różni się ono między sobą, nieznacznie, ale różnice są zauważalne. Nie jest to oczywiście jedyny ważny parametr, jednak warto, by był pierwszym rozważanym. Podstawowe oprocentowanie to stopa bazowa, zwykle zmienna w czasie – banki zabezpieczają tak swoją możliwość zmiany wysokości oprocentowania, gdy zmieni się sytuacja na rynku finansowym. Do stopy bazowej dodaje się w przypadku kredytu hipotecznego marżę. Jest ona zwykle negocjowalna do pewnego stopnia. Czasami banki zmniejszają swoją marżę, gdy klient godzi się założyć w nich rachunek, kartę kredytową, kont oszczędnościowe albo lokatę. Całość oprocentowania jest więc sumą zmiennej w czasie stopy bazowej, oraz marży banku.

Następnie należy sprawdzić wysokość prowizji. Jest to opłata, jaką bank nalicza za dam fakt udzielenia kredytu. Spłacane latami kredyty hipoteczne są zwykle obciążone mniejszymi prowizjami niż krótkoterminowe kredyty gotówkowe, w dodatku ich kwoty spłaca się również przez kilkadziesiąt lat, tak jak sam kredyt. Warto jednak zauważyć, że wciąż istnieje wymóg spłaty prowizji, niezależnie od tego, czy oznacza to duży wydatek naraz, czy duży wydatek rozłożony w czasie. Warto, by prowizja była jak najmniejsza. Podobnie jak marżę, można ją negocjować.

Kredyt na mieszkanie - u pośrednika i w banku

Trzeba się również dowiedzieć, jakie inne opłaty wiążą się z danym kredytem, ponieważ zazwyczaj jest ich więcej, niż tylko oprocentowanie i prowizja. Niektóre banki wymagają ubezpieczenia na życie, na wypadek utraty zdolności do pracy lub samej pracy. Skoro jest to wymagane, warto od razu przemyśleć wykupienie solidnego ubezpieczenia, które zawsze może się przydać w życiu. Kolejną istotną kwestię stanowi możliwość wcześniejszej spłaty. Wiele banków nie pozwala na nią, lub obciąża ją dużą, dodatkową prowizją. To z kolei blokuje możliwość wcześniejszego pozbycia się zobowiązania i obniżenia kosztów oprocentowania. Czasami istotna i potrzebna okazuje się pomoc pośrednika. Jest to osoba, która w profesjonalny sposób pomoże wybrać najlepszą ofertę i załatwić formalności, oszczędzając stresu i czasu. Przy zaciąganiu tak poważnego zobowiązania warto mieć wsparcie doświadczonej osoby.

Zobacz również

Komentarze (0)

Zostaw komentarz
Kontakt

E-mail: kontakt@kredytyt.pl

Witaj w świecie finansów i kredytów!

Jeżeli chcesz poszerzyć swoją wiedzę na temat kredytów hipotecznych, kredytów oraz zostać finansowym ekspertem  -dobrze trafiłeś

wspieramy serwis: bmserwis.pl