Wkład własny a zabezpieczenie na innej nieruchomości
Ewentualnym sposobem na wkład własny będzie przygotowanie innej nieruchomości, która będzie stanowić zabezpieczenie dla zaciąganego kredytu hipotecznego. Kredytobiorca zamierza zakupić nieruchomość o wartości 200 tysięcy złotych i nie ma gotówki, dlatego może ustanowić zabezpieczenie na innej nieruchomości wartej przykładowo 150 tysięcy złotych. W sumie będziemy mieli zabezpieczenie na poziomie 350 tysięcy, więc bank będzie usatysfakcjonowany. Trzeba jednak pamiętać, że nie we wszystkich bankach taka oferta jest dostępna. Część banków uwzględni takie zabezpieczenie jako szansę na niższa marzę i jednocześnie nadal będzie wymagać wniesienia środków. To rozwiązanie ma swoje minusy. Jeśli będziemy chcieli nieruchomość sprzedać i wartość będzie niższa niż saldo udzielanego kredytu to bank będzie musiał się zgodzić na zwolnienie z długi sprzedawanej nieruchomości.
Wkład własny a cena kredytu hipotecznego
Wkład własny wpływa bezpośrednio na cenę kredytu hipotecznego. Zależność będzie tutaj dość prosta. Im większy będzie wkład tym oczywiście więcej ofert będzie dla nas przygotowywanych. Im większy jest wkład tym niższe są prowizje oraz marżę kredytu. Szczególnym przypadkiem będzie posiadanie środków na poziomie wyższym niż 50% wartości nieruchomości. Oferty bankowe będą znacznie lepsze, kredytobiorca może liczyć na większe negocjacje. Lepsza cena kredytu wynikać będzie z mniejszego ryzyka jakie ponosi bank. Bank w przypadku niespłacenia kredytu czy spadku wartości nieruchomości szuka możliwości odzyskania pieniędzy i chce mieć co do tego 100% pewności.
Wkład własny trzeba wpłacić przed uruchomieniem kredytu. Dlatego właśnie bank będzie najpierw oczekiwał dowodu na to, że jesteśmy w stanie wpłacić deklarowane środki, a dopiero potem będzie mógł on decydować się na wypłatę kredytu. Na rynku pierwotnym kredyty najczęściej wypłacane będą transzami, część z nich będzie pozwalała na finansowanie naprzemienne w ramach którego sami układamy konkretny schemat płatności między kredytobiorcą a bankiem. Warunkiem będzie ustalenie wyjściowo, że bank zamyka inwestycje.
Wkład własny a ubezpieczenie niskiego wkładu
Na rok 2017 KNf ustalił wkład własny na poziomie 20%. Jednocześnie można również wnieść 10% pod warunkiem, że wpłacimy ubezpieczenie niskiego wkładu własnego. W ten sposób mamy szansę na to, by poradzić sobie z wysokim wkładem własnym jakiego wymaga KNF. Banki stworzyły to ubezpieczenie niskiego wkładu własnego, by dać klientom szansę na kredyt. Niektóre z nich operują również wycenami nieruchomości i wtedy jest szansa nawet na kupno nieruchomości bez wkładu własnego.
Czy warto wykorzystywać oszczędności na wkład własny
Takie pytanie bardzo często się pojawia. Z jednej strony niektórzy mówią, że im niższy kredyt tym lepiej, z drugiej jednak doradcy będą nam mówić, że kredyt hipoteczny to najtańszy pieniądz na rynku i warto go dobrze wykorzystywać. Tak naprawdę nie ma tutaj jednoznacznej odpowiedzi. Wszystko uzależnione będzie od indywidualnej sytuacji i możliwości uzyskiwania dochodów. Kredyt hipoteczny na pewno dla klientów będzie korzystny i warto go wykorzystać. Z drugiej strony jednak można uzyskać lepsze warunki, gdy wniesie się większy wkład własny. Dlatego ostatecznie należy sobie zbilansować jakie rozwiązanie w naszym przypadku będzie lepsze.
Polecamy
Najnowsze
Samochody poleasingowe: Jakie są zalety i wady?
W dzisiejszych czasach coraz więcej osób decyduje się na zakup używanego samochodu poleasingowego. Jest to dobry sposób na zaoszczędzenie... [...]
Komentarze (0)