Dlaczego warto posiadać wkład własny?

Obowiązek wkładu własnego

Dla większości naszych rodaków kredyt hipoteczny nie jest niczym dziwnym, musimy po niego sięgać, by mieć tą wymarzoną nieruchomość. Warunki jego przyznawania wyraźnie się jedna zmieniają. jeszcze do niedawna wiele banków oferowało kredyty do 100% wartości nieruchomości. Po tym jak zmiany wprowadziła Komisja Nadzoru Finansowego takiej możliwości już nie będziemy mieli. Wprowadzone rozwiązania miały sprawić, że mniejsze będzie ryzyko tego, że kredyt nie będzie spłacany. Początkowo ustalono wkład własny na poziomie 5% i dalej rósł on rok po roku dochodząc do poziomu 20 procent w bieżącym roku. Wniesienie mniejszego wkładu własnego, ale tutaj minimum 10%, jeśli będziemy ubezpieczać ten niski wkład w banku. takie rozwiązanie w praktyce jest wybierane przez sporo banków, by ewentualnie ułatwiać nam starania o kredyt.

Jak postarać się o środki na wkład własny?


Planowanie kredytu hipotecznego warto będzie rozpoczynać znacznie wcześniej między innymi właśnie dlatego, że trzeba będzie mieć środki na wkład własny. Na początek trzeba ustalić ile tych środków będzie nam potrzebne. Warto postawić na regularne odkładanie, w ten sposób to nasze konto wkładu własnego będzie rosło a jednocześnie będziemy mogli się przekonać jak w praktyce jesteśmy w stanie gromadzić środki i czy potem będziemy w stanie spłacać bez problemów kredyt. Oczywiście wiele osób potrzebuje szybkiego kupienia nieruchomości i wtedy opcją będzie kontakt z kimś kto będzie w stanie nas wesprzeć taką dodatkową kwotą. Oczywiście najlepiej, gdy będzie to rodzina, która ten wkład własny nam skutecznie uzupełni. Obecnie jeszcze funkcjonuje ostatni rok program Mieszkanie dla Młodych, który był atrakcyjną propozycją, ponieważ dawał nam szansę na finansowanie wkładu własnego z pieniędzy jakie dawało nam państwo. Miała to byc szansa dla młodych osób, by spełnić swoje marzenia o posiadaniu własnego mieszkania.

Jakie są rzeczywiste korzyści z posiadania wkładu własnego?

Korzyści z posiadania wkładu własnego będą znaczące i zacząć trzeba od wskaźnika LTV. To na jego podstawie obliczane będzie oprocentowanie. Ten wskaźnik ma określać jaki będzie stosunek kwoty kredytu do wartości nieruchomości. Tutaj zaczynają się włąśnie korzyści jakie daje nam wkład własny. Im większy będzie tym niższy będzie wskaźnik i cały kredyt będzie tańszy. Wysoki wkład własny dla banku jest informacją, że jesteśmy bardziej wiarygodni i dobrze będzie zaproponować nam korzystną ofertę dla naszego kredytu. Także kwota, którą pożyczymy będzie oczywiście mniejsza a to również będzie dla nas z korzyścią.

Zobacz również

Komentarze (0)

Zostaw komentarz
Kontakt

E-mail: kontakt@kredytyt.pl

Witaj w świecie finansów i kredytów!

Jeżeli chcesz poszerzyć swoją wiedzę na temat kredytów hipotecznych, kredytów oraz zostać finansowym ekspertem  -dobrze trafiłeś

wspieramy serwis: bmserwis.pl