Umowa przedwstępna a kredyt hipoteczny

Jeśli kupujemy nieruchomość, to bez wątpienia umowa przedwstępna jest ważnym elementem takiej transakcji. Mówiąc ogólnie w umowie przedwstępnej strony zobowiązują się do zawarcia konkretnej umowy na określonych wcześniej warunkach.

Co znaczy umowa przedwstępna dla banku

Teoretycznie w takiej umowie strony mogą zapisywać co tylko będą chciały, ale trzeba pamiętać, że bank nie na wszystko będzie chciał się zgodzić. Jeśli będziemy chcieli zaciągnąć kredyt hipoteczny i będziemy zgadzać się na wszystkie warunki sprzedawcy w umowie przedwstępnej może się okazać, że umowa nie dojdzie do skutku i będziemy tracić zadatek. Warto więc zapoznać się z tym jak wygląda od strony banku podpisywanie umowy przedwstępnej i na co trzeba zwracać uwagę. Są takie zapisy, które zawsze przez banki traktowane są niekorzystnie i trzeba na nie uważać.


Płatność przed umową sprzedaży

W przypadku kredytu nie ma szans na zapłatę przed umową. Jeśli finansujemy mieszkanie na rynku wtórnym bank będzie wypłacał środki dopiero po akcie notarialnym. Dopiero w momencie gdy jesteśmy już właścicielami nieruchomości. Wtedy środki są przelewane na konto przedstawione w akcie notarialnym. Jeśli umówimy się w umowie przedwstępnej, że opłata będzie wcześniejsza to nie spełnimy warunku i przepadnie nasz zadatek.

Płatność w ratach

Zawsze bank będzie zamykał transakcję, co oznacza, że środki najpierw idą z naszej kieszeni a dopiero potem bank będzie uruchamiał kredyt. Z reguły jest on wypłacany jednorazowo, po akcie notarialnym wszystkie środki z kredytu są przelewane. Jeśli w umowie zapisze się płatność najpierw wkładu własnego a potem kredytu w ratach to bank nie będzie chciał tego zaakceptować i taka umowa również będzie błędna.

Wkład własny wpłacany na końcu

To również błędny zapis, ponieważ tak jak było zauważone to bank zawsze zamyka transakcję. Nie ma takiej możliwości, że bank wypłaca kredyt a potem my dopłacimy resztę z wkładu własnego. Taki wpis pojawia się w umowie przedwstępnej i to błąd, ponieważ takie umowy nigdy nie będą akceptowane przez bank, nie dojdzie do ich realizacji.

Zapłata w dniu podpisania aktu notarialnego

Jeśli taki zapis pojawiać się będzie w umowie przedwstępnej również będzie to problem. Należy pamiętać, że dla sprzedającego najważniejsza zawsze jest umowa przedwstępna a wszelkie zmiany już nie będą wzbudzać jego zainteresowania i będą wynikiem dobrej woli. Dlatego jeśli wpiszemy płatność w dniu podpisania aktu notarialnego będzie to problemowe. Zanim skompletuje się wszystkie dokumenty i przekaże do banku a one dotrą do centrali minie przynajmniej jeden dzień, dlatego płatność może być najwcześniej na drugi dzień, najczęściej zabiera to 5-7 dni.

MDM

Jeśli dodatkowo chcemy korzystać z dopłat MDM musimy liczyć się z tym, że tych formalności będzie jeszcze więcej i sprawa będzie przechodzić także przez sito BGK. Dlatego to zdecydowanie przeciąga ostateczne rozwiązanie sprawy i płatność w związku z tym będzie jeszcze późniejsza. W umowie przedwstępnej najlepiej wpisać termin 14 dni dla wygody własnej i bezpieczeństwa płatności.

Zobacz również

Komentarze (0)

Zostaw komentarz
Kontakt

E-mail: kontakt@kredytyt.pl

Witaj w świecie finansów i kredytów!

Jeżeli chcesz poszerzyć swoją wiedzę na temat kredytów hipotecznych, kredytów oraz zostać finansowym ekspertem  -dobrze trafiłeś

wspieramy serwis: bmserwis.pl