Idealne konto oszczędnościowe dla dziecka


Konto oszczędnościowe dla dziecka to znakomity pomysł każdego rodzica. Już od wczesnego dzieciństwa naszej pociechy możemy pracować nad zabezpieczeniem jej przyszłości. Jest to lepszy, bo bardziej skupiony na dziecku sposób oszczędzania. Z takiego rachunku pomożemy potem dziecku kupić pierwsze mieszkanie lu ułatwimy start w nowe życie.

Po co takie konto?

Konto oszczędnościowe dla dziecka to sposób oszczędzania dla dziecka, dzięki czemu łatwiej przychodzi nam jego pielęgnowanie. Konto oszczędnościowe ma też tą przewagę nad innymi formami oszczędzania dla dziecka, że jest to sposób w pełni bezpieczny. Jest to lokata bankowa gwarantowana przez Bankowy Fundusz Gwarancyjny, dzięki czemu nawet bankructwo banku nie będzie zagrożeniem dla kapitału.

Wyobraźmy sobie sytuację, że wpłacamy miesięcznie zaledwie 100 złotych na konto dziecka od dnia jego 3. urodzin. Bez odsetek da to aż 18.000 złotych, a zawsze można przy specjalnych okazjach wpłacić tam kolejne pieniądze.

Ważne cechy konta dla dziecka

Kont tego typu jest coraz więcej. Cały czas pojawiają się nowe propozycje, ponieważ ta forma oszczędzania staje się modna. Należy zwracać uwagę na 5 kwestii:

• Oprocentowanie – nie powinno być niższe niż 4%;

• Naliczanie odsetek – im częstsza kapitalizacja tym lepiej;

Koszty rachunku – takie konto powinno być darmowe;

Ograniczenia wypłat – czasami trzeba wypłacić pieniądze z takiego konta i ważne jest, by bank za bardzo w tym nie przeszkadzał;

Opłaty dodatkowe – niektóre konta pobierają prowizje od wpłacanych na nie środków i takie konta trzeba omijać szerokim łukiem.

Zakładanie konta dla dziecka

Założenie konta tego typu jest bardzo proste. Jest to teoretycznie konto dziecka, ale do 13. roku życia wszystkie czynności związane z kontem będzie prowadził rodzic i będzie to de facto jego konto. Po tym czasie dziecko otrzyma dostęp do rachunku. Jeśli założymy konto dla dziecka młodszego, proces nie będzie się niczym różnił od zakładania zwykłego konta. Dziecko trzynastoletnie będzie zakładało konto samodzielnie z naszym patronatem. Młody człowiek otrzyma kartę płatniczą i będzie mógł z konta normalnie korzystać w sposób, jaki przewiduje umowa. Takie konto można w dzisiejszych czasach spokojnie założyć przez Internet.

Małoletni to oczywiście nie osoba pełnoletnia. Nie ma dostępu do produktów kredytowych, a nad kontem pieczę mają rodzice. Mogą na przykład ustalić, jaki limit wypłat będzie miało dziecko oraz ograniczyć inne działania z kontem, które mogą uznać za niepożądane z różnych przyczyn.

Zobacz również

Komentarze (0)

Zostaw komentarz
Kontakt

E-mail: kontakt@kredytyt.pl

Witaj w świecie finansów i kredytów!

Jeżeli chcesz poszerzyć swoją wiedzę na temat kredytów hipotecznych, kredytów oraz zostać finansowym ekspertem  -dobrze trafiłeś

wspieramy serwis: bmserwis.pl