Budżet domowy

Często możemy spotkać się z sytuacją, że budżet i cash flow, czyli rejestr wpływów i wydatków, to pojęcia traktowane zamiennie i chociaż w warunkach domowych nie jest to wielki błąd, jest to błąd mimo wszystko i poprzez przedstawienie jego istoty można dość wygodnie przedstawić założenia domowego budżetu.

Budżet dla domu


Czym ogólnie jest budżet domowy? Budżet domkowy to narzędzie planowania wszystkich naszych wydatków i przychodów, które tworzymy na podstawie naszych celów i wiedzy odnośnie zdarzeń z przeszłości. Budżetu należy się trzymać. Po to właśnie go tworzymy. Dlatego też należy reagować, kiedy zaplanowane w nim kwestie nie są odpowiednio realizowane.

O pozycjach budżetowych w dużej mierze informuje nas cash flow, czyli to, ile w poprzednich miesiącach wpływało na nasze konto i ile z niego wypływało na różne wydatki. Jeśli do tych wartości dołożymy sobie limity, w zasadzie wyjdzie nam już budżet, ponieważ budżet jest planem dla cash flow, dla przepływów finansowych przez nasze konto. Jeśli zanotujemy wszystkie wpływy naszego domu i ustalimy wszystkie wydatki, będziemy mieli cash flow, a jeśli tę samą czynność będziemy wykonywać dla przyszłego okresu czasu, będziemy mieli budżet. Najprościej jest to rozumieć tak, że budżet to narzędzie na przyszłość, a cash flow jest zdarzeniem z przeszłości.

Jak stworzyć budżet domowy?

Samo wykonanie budżetu domowego jest proste, chociaż będzie wymagało trochę pracy. W pierwszej kolejności należy zbadać wszystkie przychody domu. Jest to przede wszystkim nasza pensja, ale także zyski kapitałowe od oszczędności, dodatkowe przychody z jakiejś pracy dorywczej, renty i emerytury seniorów, alimenty. Innymi słowy, wszystkie pieniądze, które przewidujemy, że wpłyną do naszej kieszeni, na nasze konto.

Z drugiej strony musimy poznać wszystkie wydatki pojawiające się w naszym domu. Zazwyczaj nie ma problemu, jeśli chodzi o opłaty typu spłata kredytu czy koszty mieszkania, ale w każdym domu wielkie znaczenie mają wydatki chociażby na jedzenie. Ich dokładne badanie wymaga zazwyczaj zbierania paragonów lub korzystaniu jak najczęściej z kart płatniczych, dzięki czemu po transakcjach zostaje wygodny w użyciu ślad. W ten sposób ustalimy przyszły cash flow i poprzez nałożenie na niego ograniczeń, czyli na przykład ustalenie, że na ubrania nie wydamy więcej niż X złotych, powstanie nasz budżet.

Budżet jest bardzo pomocny

Od budżetu nie przybędzie nam pieniędzy, ale rozpoznamy nasze własne zachowanie i będzie nam łatwiej się pilnować, kiedy impuls każe nam wyrzucić pieniądze w błoto.

 

Zobacz również

Komentarze (0)

Zostaw komentarz
Kontakt

E-mail: kontakt@kredytyt.pl

Witaj w świecie finansów i kredytów!

Jeżeli chcesz poszerzyć swoją wiedzę na temat kredytów hipotecznych, kredytów oraz zostać finansowym ekspertem  -dobrze trafiłeś

wspieramy serwis: bmserwis.pl