Czy inwestycja w akcje pracownicze jest opłacalna?


Obecnie chcemy powiedzieć nieco więcej o programach akcji pracowniczych. Były one już dostępne jakiś czas temu i pojawiały się pytania z tym związane. W końcu udało się zebrać nieco informacji na ten właśnie temat. Okazuje się, że jeśli chodzi o inwestowanie jest to całkiem interesująca propozycja. Chcemy więc powiedzieć nieco więcej na ten temat i przedstawić innym programy akcyjne.

Jak wyglądają programy akcji pracowniczych?

To wyjątkowy twór w ramach którego będziemy posiadaczami akcji firmy, w której sami mamy pracować. Najczęściej akcje będzie kupować się w ramach określonego programu i jego regulaminu. Natomiast inna opcja to również uzyskiwanie takich akcji darmowo od firmy w ramach podziękowania za wykonywaną pracę. To taka dodatkowa gratyfikacja, która na pewno dobrze się będzie sprawdzać i wiele firm to stosuje. Tego typu programy prowadzone są przede wszystkim przez duże firmy i rozbudowane korporacje, które mogą sobie na to pozwolić.

Charakter typowych akcji pracowniczych

1. Program Opcji Na Akcje

W takiej sytuacji będzie pojawiać się możliwość wykupienia specjalnej opcji na akcje. W momencie rozpoczęcia programu ustalona jest cena wykonania opcji, a więc cena po jakiej będzie można fizycznie zakupić akcje. Tego zakupu będzie można kupić po kilku latach. Ten czas będzie dodatkowo określony w umowie jaką będziemy podpisywać z firmą, która ma nam te akcje udostępnić. Jeśli po tych kilku latach nie będziemy chcieli zdecydować się na kupowanie akcji włożone środki będzie można sobie na nowo odzyskać powiększone o odsetki za okres, który minął.

2. Akcje Jako Część Rocznego Bonusu

W innej opcji niektóre firmy decydują się na wypłacanie części rocznego budżetu właśnie w formie akcji. Takie propozycje są bardzo popularne, akcje będą należały do nas, ale przez pierwszy okres czasu ich sprzedaż będzie ograniczona. Najczęściej dopiero po pewnym czasie będzie można takie akcje sprzedawać. Zazwyczaj im wyższe będziemy mieli stanowisko w firmie tym więcej akcji będzie można dostać i dłużej będzie trzeba je trzymać. Zaletą jednak będzie to, że akcje mamy fizycznie, tak więc będzie można liczyć również na dywidendę, jeśli taka będzie wypłacana.

3. Regularne, Comiesięczne Zakupy Akcji Za Potrącenia Pensji Brutto

Popularny sposób między innymi na terenie UK, jest także to taka forma, która będzie wspierana przez rząd. Taki sposób realizacji całej transakcji będzie można wykorzystywać także do optymalizacji podatkowej, by zmniejszyć swoje zobowiązania. Tutaj również mamy fizycznie te akcje w naszej dyspozycji, dlatego pojawia się prawo do tego, by uzyskiwać dywidendę z takich akcji

Czy jest sens inwestować w akcje pracownicze?

Pojawia się niekiedy pytanie czy warto takie inwestycje podejmować. Ogólnie wydaje się, że warto będzie się na to zdecydować. w większości przypadków można akcje kupić taniej niż cena rynkowa, dodatkowo można zmniejszyć swoje zobowiązania podatkowe. Można także uzyskać akcje poprzez zmniejszenie wartości brutto swojej pensji. Dzięki temu również optymalizujemy swoje wydatki podatkowe i jesteśmy zachęceni do tego, by również decydować się na oszczędzanie.

Zobacz również

Komentarze (0)

Zostaw komentarz
Kontakt

E-mail: kontakt@kredytyt.pl

Witaj w świecie finansów i kredytów!

Jeżeli chcesz poszerzyć swoją wiedzę na temat kredytów hipotecznych, kredytów oraz zostać finansowym ekspertem  -dobrze trafiłeś

wspieramy serwis: bmserwis.pl